Koncert symfoniczny dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
2/07/201215 czerwca 2012 r., godz. 19:30
Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
W dniu 15 czerwca 2012 roku w Filharmonii Narodowej odbył się Koncert symfoniczny dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wystąpili: Anna Orlik (skrzypce) z klasy prof. Andrzeja Gębskiego, Joanna Freszel (sopran) z klasy prof. Jadwigi Rappé, Maciej Frąckiewicz i Paweł Janas (akordeon) z klasy prof. Klaudiusza Barana. Solistom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza dyplomanta UMFC z klasy prof. Marka Pijarowskiego.
W pierwszej części artyści zagrali utwory solowe z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza. Koncert rozpoczęła skrzypaczka Anna Orlik, która wykonała I koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha.
Anna Orlik stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci a także zdobywczyni wielu nagród, m.in. I nagrody i nagrody specjalnej Międzynarodowego Konkursu im. Wolfganga Marschnera w Hinterzarten (2010), nagrody specjalnej Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009) i II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Koncertowała w kraju m.in. w filharmoniach w Warszawie, Zielonej Górze, Rzeszowie, Jeleniej Górze i Lublinie. Za granicą występowała w Tunezji, Niemczech, Szwecji, Danii, Szkocji, Francji, Holandii i na Ukrainie. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach, pracując z wieloma wybitnymi pedagogami takimi jak: Wolfgang Marscher, Konstanty Andrzej Kulka, Mirosław Ławrynowicz, Grigori Zhislin, Marina Jaszwili, Jerzy Marchwiński (kameralistyka). W kwietniu 2011 roku jako członek tria skrzypcowego, nagrała płytę z utworami Karola Mikulego.
Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ Anny Orlik, która na bis wykonała wariacje N. Paganiniego „Nel cor più non mi, sento” z opery Piękna Młynarka G. Paisello. Kolejną solistką dyplomantką UMFC była sopranistka Joanna Freszel, która zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry dwa recytatywy z opery Fausta Charlsa Gounoda – Scena i aria Małgorzaty („z klejnotami”) z II aktu opery Faust: Recytatyw Je voudrais bien savoir/Chanson Il était un roi de Thulé, Recytatyw Les grands seigneurs/Aria Ah! je ris de me voir si belle.
Joanna Freszel była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2011), laureatką wielu konkursów wokalnych m.in. im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie (II miejsce), im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (III nagroda) oraz konkursu Belvedere w Wiedniu (2011). W 2010 roku uczestniczyła w koncertach w ramach „Warszawskiej Jesieni”, a w roku 2011 wystąpiła z recitalem zorganizowanym na zakończenie Roku Chopinowskiego w siedzibie UNESCO w Paryżu. W roku 2012 brała udział jako solistka w wykonaniu Requiem Mozarta wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz w IX Symfonii Beethovena z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Jerzego Salwarowskiego.
Na zakończenie pierwszej części koncertu wystąpili akordeoniści Maciej Frąckiewicz i Paweł Janas, w wykonaniu których usłyszeliśmy FisConcerto – koncert podwójny na dwa akordeony i orkiestrę Mikołaja Majkusiaka. Kompozytor Mikołaj Majkusiak jest także absolwentem naszej Uczelni w klasie kompozycji i akordeonu.
Maciej Frąckiewicz ukończył studia licencjackie w 2010 roku w klasie prof. Klaudiusza Barana oraz Hochschule für Musik w Detmold (studia podyplomowe w klasie prof. Grzegorza Stopy). Kształcił się także w La Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie (klasa Iñaki Alberdiego). Laureat prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech i na Słowacji. Reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców New Talent. Występował jako solista z towarzyszeniem wielu orkiestr symfonicznych m.in. NOSPR-em, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Podlaską, Zabrzańską, Szczecińską, Sinfoniettą Cracovia, Radomską Orkiestrą Kameralną, współpracuje również z Orkiestrą Iuventus. Koncertował na wielu festiwalach m.in. „Warszawska Jesień”, „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie, „Musique an Léman” w Thonon-les-Bains we Francji.
Paweł Janas ukończył studia licencjackie w UMFC w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka, zaś studia na poziomie magisterskim – w klasie prof. Klaudiusza Barana, kształcił się również w klasie Grzegorza Stopy w Konserwatorium Wien Privatuniversität. Jest laureatem wielu konkurów m.in. Val Tidone/Carlo Civardi (Włochy), Coupe Mondiale CIA w Varaždinie (Chorwacja), Jeunes Talents w Montrond-les-Bains (Francja) i w Przemyślu; wysokie nagrody zdobył także podczas konkursów w Wilnie, Klingenthal (Niemcy), Czechowicach-Dziedzicach, Szczecinie, Kąśnej Dolnej oraz w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych (Katowice). Występował w kraju i za granicą m.in. w filharmoniach Bałtyckiej, Rzeszowskiej, Szczecińskiej, w Studio S1 w Warszawie. Zajmuje się muzyką współczesną, dokonując prawykonań utworów polskich kompozytorów m.in. Z. Bagińskiego, D. Przybylskiego.
Utwór współczesnego kompozytora Mikołaja Majkusiaka FisConcerto w wykonaniu Macieja Frąckiewicza i Pawła Janasa został przyjęty przez zgromadzoną publiczność licznymi brawami. Akordeoniści na bis wykonali utwór Igora Strawińskiego Pietruszka w opracowaniu własnym. W drugiej części koncertu Krzysztof Kozakiewicz zadyrygował VIII Symfonią G-dur op. 88 Antoniego Dvořáka.
Krzysztof Kozakiewicz w latach 2007–2012 studiował w UMFC na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Jako dyrygent zadebiutował w wieku siedemnastu lat na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadząc wykonanie nagrodzonego na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Uczniowskie Forum Muzyczne” utworu Małgorzaty Goroszewskiej. Jest założycielem orkiestry młodzieżowej „Ad hoc”, z którą niejednokrotnie występował w Białymstoku. W 2008 roku współprowadził orkiestrę szkolną ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W listopadzie 2008 wystąpił jako dyrygent na jubileuszowym koncercie Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. W 2010 roku Krzysztof Kozakiewicz poprowadził koncert charytatywny, dyrygując orkiestrą Filharmonii i Opery Podlaskiej. W maju 2011 roku wziął udział w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku jako najmłodszy uczestnik.