Jubileusz XV-lecia Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina

12/04/2012

25-26 maja 2012 r.

Szanowni Państwo!

Z wielką radością pragniemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w obchodach Jubileuszu XV-lecia Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-26 maja 2012 roku.

Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować Międzynarodowe Sympozjum Naukowe, Jubileuszową Mszę Świętą dziękczynną, Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne oraz serię koncertów z udziałem absolwentów, studentów i pedagogów Zakładu Muzyki Kościelnej. Wydarzenia te będą miały miejsce w siedzibie UMFC oraz w licznych świątyniach Warszawy: Bazylice Św. Krzyża – naszym kościele parafialnym, Katedrze Polowej Wojska Polskiego, Kościele Św. Benona, Kościele Akademickim Św. Anny oraz w Kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy.

Tematyka Sympozjum Naukowego poświęcona będzie zagadnieniom i aktualnym problemom muzyki sakralnej w jej wielu wymiarach – od śpiewu gregoriańskiego, poprzez polifonię renesansu i baroku, twórczość Chopina i Elsnera, aż do bliższej nam muzyki organowej – z kręgu Archikatedry Warszawskiej.

W uroczystej Liturgii Dziękczynnej oraz koncertach wezmą udział zespoły: Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Chór Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Schola Gregoriańska Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti oraz studenci, absolwenci i wykładowcy kierunku Muzyka kościelna.

Integralną częścią Jubileuszu będą warsztaty muzyczno-liturgiczne zatytułowane Wybrane problemy akompaniamentu organowego do ewangelickich i katolickich pieśni kościelnych.

Jubileusz XV-lecia Muzyki Kościelnej na UMFC w Warszawie objęli Patronatem Honorowym: JM Rektor UMFC – prof. Stanisław Moryto, Prorektor UMFC ds. nauki i Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku – ks. prof. dr Kazimierz Szymonik oraz Dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca UMFC – Rektor-elekt – prof. zw. Ryszard Zimak.

Koszt uczestnictwa wynosi 50 zł dla studentów spoza UMFC, uczniów szkół muzycznych II stopnia, słuchaczy instytutów i studiów dla organistów oraz 100 zł dla pozostałych osób.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym Jubileuszu!

ks. prof. dr Kazimierz Szymonik, Kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej UMFC, Kierownik artystyczny i merytoryczny Jubileuszu
ad. dr Michał Sławecki, Kierownik merytoryczny Sympozjum Naukowego, Kierownik organizacyjny

Szczegóły organizacyjne
Karta zgłoszenia