Zmarła Profesor Regina Smendzianka

16/09/2011

Z żalem zawiadamiam, że w dniu 14 września 2011 r. zmarła po długiej i bolesnej chorobie

Profesor Regina Smendzianka

Wybitna pianistka światowej sławy, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w latach 1972–1973, doktor honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Profesor, laureatka IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a później wielokrotnie juror kolejnych edycji tych konkursów, także konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, czy konkursów w Salerno, Tokio i Bydgoszczy. Począwszy od debiutu w marcu 1947 roku występowała na recitalach, koncertowała jako solistka z najsłynniejszymi orkiestrami (w tym tournée artystyczne z Filharmonią Narodową czy WOSPR), we wszystkich ważnych salach koncertowych Polski, w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, Meksyku, Ameryce Południowej, w byłym ZSRR, Japonii, Chinach, Mongolii, Iranie i in.
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (poprzedniczki dzisiejszego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) w latach 1972–1973, doktor honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (2002), „Honorowy Profesor AMFC” (1997), propagatorka polskiej muzyki pianistycznej (Chopin, Paderewski, Szymanowski, Szymanowska, Ogiński, Lessel, Janiewicz, Moniuszko, Malawski, Bacewicz, Łuciuk), także w publikacjach (jako edytor), na prelekcjach i wykładach, nagrała szereg płyt LP oraz CD, autorka i realizatorka programów telewizyjnych, organizatorka koncertów w sanktuarium pw. św. Andrzeja Boboli, wybitny pedagog, z warszawską uczelnią związana od 1966 roku. Wykształciła łącznie 77 pianistów, tak na studiach magisterskich (35), jak i studiach podyplomowych (42), zarówno Polaków (30) jak i obcokrajowców (47), w tym wielu laureatów konkursów międzynarodowych, a także pianistów mających dzisiaj tytuły profesorów, założycielka „Fundacji Reginy Smendzianki”, wspierającej młodych pianistów.
Sześciokrotna laureatka nagród Ministra Kultury i Sztuki, Złotego Odznaczenia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dla polskiego środowiska artystycznego jest to niepowetowana strata, odeszła od nas znakomita artystka, wspaniały pedagog, naukowiec i popularyzatorka polskiej twórczości muzycznej.

Rodzinie, Bliskim, Wychowankom, Przyjaciołom i Współpracownikom składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia

Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w poniedziałek, 10 października 2011 r. o godzinie 12:00, w kościele pw. Św. Krzyża w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu, a pogrzeb bezpośrednio później w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

ostatnia modyfikacja: 05/10/2011