Wieczór baletowy
Doroczny koncert studentów Pedagogiki Baletowej
8/02/2010
8 lutego 2010 r.
Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Tegoroczny wieczór baletowy, przygotowany i zaprezentowany 8 lutego 2010 roku przez studentów kierunku Taniec, specjalność Pedagogika Baletowa, był wieczorem szczególnym. W odróżnieniu od poprzednich — w całości poświęconym egzaminom dyplomowym z kompozycji tańca.
Program wieczoru (PDF)
Część I “Wieczór polski”
Po raz pierwszy, zobaczyliśmy choreografie studentek III roku, pod wspólnym tytułem “WIECZÓR POLSKI”, stanowiące część artystyczną dyplomu licencjackiego.
Pierwsza część koncertu przygotowana została do muzyki kompozytorów polskich, z wyłączeniem utworów Fryderyka Chopina, ze względu na temat części drugiej. Osiem dyplomantek pokazało pełne pasji i egzystencjalnych przemyśleń kompozycje. Dominowała walka płci; z ekspresją przedstawiona w duetach Iryny Prakharenki, Sandry Napierały (obie kompozycje do muzyki Dariusza Tarczewskiego) i Izabeli Zawadzkiej, do muzyki Waldemara Kazaneckiego. Pięknie stylizowaną wariację klasyczną, do muzyki Grażyny Bacewicz, przygotowała Izabella Milewska (I solistka Polskiego Baletu Narodowego). Zatańczył ją Adam Kozal, solista Polskiego Baletu Narodowego, który zachwycił publiczność swoją muzykalnością, techniką i ekspresją sceniczną. Magdalena Wałęsa, do muzyki Wojciecha Kilara, zatańczyła wzruszającą, autobiograficzną etiudę “Niemoc”, ukazującą kruchość zawodu tancerza. Aneta Wira zachwyciła bogatą technicznie i świetnie zatańczoną, nostalgiczną kompozycją do muzyki Michała Lorenca. Usłyszeliśmy także “Korowód” Marka Grechuty w choreografii i wykonaniu Anny Korneluk. W tym zabawnym, szokującym ewolucjami technicznymi połączeniu hip — hopu z baletem klasycznym, partnerował jej B-boy Dariusz Pereć. Niewątpliwie najbardziej dojrzałą, niezwykle emocjonalną i poruszającą widzów pracą była choreografia Katarzyny Kubalskiej, w wykonaniu jej samej i Bartosza Zyśka, studenta II roku, tancerza Polskiego Baletu Narodowego. Piękna i fascynująca opowieść Katarzyny Kubalskiej zatytułowana “Mroiło” do muzyki Michała Lorenca zamknęła część pierwszą koncertu.
Prace dyplomantek pokazały dojrzałość artystyczną, umiejętności techniczne i zaskakującą dozę ekspresji, co przełożyło się na wysokie oceny komisji egzaminacyjnej.
ad. dr Zofia Rudnicka
wykładowca kompozycji tańca, opiekun artystyczny dyplomu licencjackiego
Część II „Mój Fryderyk”
“Mój Fryderyk” (II część koncertu) to projekt choreograficzny, który został zrealizowany jako dyplom magisterski. Ze względu na przypadający w 2010 roku Jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina oraz 200-lecia UMFC, tym spektaklem dyplomowym pragnęliśmy zasygnalizować, że także język sztuki tańca pozwala na przygotowanie propozycji artystycznych, wpisujących się w wydarzenia “Roku chopinowskiego”. Ponad rok temu wspólnie ze studentami zadecydowaliśmy, że każda, indywidualna kompozycja dyplomowa, będzie inspirowana osobowością i muzyką Fryderyka Chopina, a całość będzie spinać “podróż” pociągiem — “Chopin”, który zatrzyma się na kolejnych stacjach oznaczonych nazwami przypisanymi poszczególnym dyplomantom: Annie Urbacz, Annie Lorenc, Dorocie Mentrak, Bogumile Szaleńczyk, Julii Sadowskiej i Ewie Nowak. W Sali Koncertowej UMFC, nie tylko komisja zobaczyła (i bardzo wysoko oceniła!) kompozycje sześciu dyplomantek V roku. Również publiczność licznie zgromadzona na tej prapremierze nagrodziła burzliwymi brawami autorów i wykonawców spektaklu “Mój Fryderyk”. Autorki kompozycji były również wykonawczyniami poszczególnych części, a w niektórych sekwencjach partnerowali im tancerze: Jarosław Zaniewicz, Krzysztof Pabjańczyk, Nazar Botsiy, Raphael Rautureau i Anna Beker. Dyplomantki można było rozpoznać na filmach, poprzedzających każdą indywidualną kompozycję i zrealizowanych przez Pawła Rysia. Autorką muzyki, opracowania muzycznego utworów Fryderyka Chopina, aranżacji i montażu była mgr Aldona Nawrocka. Niektóre utwory były wykonane na żywo przez kwartet smyczkowy “Presto”, w składzie: Elżbieta Fabiszak, Katarzyna Boniecka, Justyna Marciniak i Joanna Śliwa. Projekty kostiumów wykonały: A. Świtalska, Z. Kula i K. Janiuk. Cały proces pracy nad projektem był bardzo inspirujący. Pozwolił na zademonstrowanie zarówno indywidualnych, jak i zespołowych talentów kreacyjnych. Jako opiekun artystyczny dyplomu jestem bardzo usatysfakcjonowana uzyskanym efektem, który zadecydował o podpisaniu porozumienia pomiędzy UMFC i Polskim Teatrem Tańca, w wyniku którego, spektakl “Mój Fryderyk” zostanie pokazany w sierpniu tego roku, na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu.
Poniedziałkowy “Wieczór baletowy” w UMFC, zakończył się szczególnie miłym dla mnie akcentem: otrzymałam publiczne gratulacje z okazji wręczenia mi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego aktu nominacji na profesora sztuk muzycznych. To szczególne wydarzenie mogło mieć miejsce dzięki pomocy naszej Uczelni. Traktuję je nie tylko jako osobisty sukces, ale przede wszystkim jako nobilitację dla całej polskiej sztuki tańca.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej pionierskiej nominacji. Głęboko wierzę, że ranga akademicka naszej dziedziny będzie systematycznie rosnąć i wkrótce, będziemy mogli się cieszyć jej kolejnymi sukcesami. Sekunduję wszystkim, którzy już podjęli ten trud i życzę satysfakcji na drodze naukowej opartej o sztukę tańca.
prof. Ewa Wycichowska
wykładowca kompozycji tańca, opiekun artystyczny dyplomu magisterskiego




